PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Wiadomości

10-03-2016 14:00

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Zazwyczaj małżonkowie są połączeni zobowiązaniami i własnością. Najpoważniejszymi z nich są wspólna nieruchomość i kredyt hipoteczny. Oczywiście, podczas rozwodu wiele zależy od relacji między dwiema stronami i możliwości współdziałania. Należy pamiętać, że każda sytuacja jest indywidualna. Jakie jednak mamy możliwości, gdy zapadnie decyzja o końcu związku, a posiadamy wspólne mieszkanie i do spłaty kredyt hipoteczny?

1.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Sprzedanie nieruchomości i spłacenie kredytu

Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, choć nie zawsze najlepsze. Zdecydowanie najłatwiejsze – w przypadku kredytów w złotówkach oraz przy stabilnych lub rosnących cenach nieruchomości.

Jeśli od czasu zakupienia nieruchomość zyskała na wartości, możemy tylko zarobić na jej sprzedaży. Problemy zaczynają się, gdy zaciągnęliśmy kredyt walutowy lub nieruchomość straciła na wartości. Wtedy mamy do spłaty więcej niż wartość nieruchomości, a więc sprzedaż jej nie pokryje całego zadłużenia.

2. Zrzeczenie się nieruchomości i kredytu przez jedną ze stron na rzecz byłego małżonka

Na takie rozwiązanie można się zdecydować, gdy jednej ze stron bardzo zależy, by pozostawić sobie mieszkanie lub dom. W przypadku, gdy nieruchomość wzrośnie na wartości, stosuje się rekompensatę dla osoby zrzekającej się nieruchomości. Pamiętajmy, że chcąc spłacić zobowiązanie zaciągnięte niegdyś przez dwie osoby, musimy wykazać zdolność kredytową w pojedynkę. W tym przypadku warto skontaktować się z doradcą kredytowym, żeby dokładnie przeanalizować swoją sytuację.

3. Wspólne spłacanie kredytu i zachowanie nieruchomości połączone z wynajmem

Jest to szczególnie ciekawa alternatywa dla mieszkań lub domów unikalnych, których szkoda się pozbyć ze względu na atrakcyjną lokalizację bądź oryginalną dekorację wnętrz. W tej sytuacji, skoro nieruchomość nie będzie spełniać potrzeb mieszkaniowych dotychczasowych małżonków, można przeznaczyć ją na wynajem i oprócz spłacania bieżącej raty generować dodatkowe przychody zasilające dwa budżety. Uwaga! Osoby, które uzyskały kredyt hipoteczny dotowany przez Państwo w ramach programu „Rodzina na swoim”, w przypadku przeznaczenia nieruchomości na wynajem muszą liczyć się z utratą dopłat – zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w lipcu 2011 r. do ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. 2011 nr 168, poz. 1006 art. 9 ust. 3).

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2010 roku nastąpiło 61,3 tysiące rozwodów. Trudnych sytuacji rozwodowych, w których kredyt hipoteczny stanowi największą pozycję w bilansie dotychczasowych małżonków jest coraz więcej. Warto więc w obliczu tak poważnej zmiany życiowej podjąć rozsądne decyzje finansowe.

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów


ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.