PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Wiadomości

14-03-2012 11:52

Jak sfinansować zakup działki i budowę domu?

Coraz częściej rozważamy finansowanie zarówno budowy domu, jak i zakupu działki z kredytu hipotecznego. Wpływ na taką decyzję mają rosnące ceny gruntów. Ponieważ kredyt hipoteczny jest nisko oprocentowany, rozwiązanie takie może być korzystne.

Warto zauważyć, że banki komercyjne udzielają kredytów wyłącznie na zakup tych działek, co do których nie ma wątpliwości o ich przeznaczeniu w świetle przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Wówczas najlepiej, żebyśmy posiadali również decyzję o warunkach zabudowy i ustanowioną księgą wieczystą.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Jedynie w BGŻ dostępne są kredyty hipoteczne na zakup gruntów rolnych, które mogą docelowo stać się działką siedliskową.

Do równoczesnego finansowania zakupu działki i budowy domu, banki podchodzą na dwa sposoby. Po pierwsze oferują uzyskanie środków na oba cele w ramach jednego kredytu. Po drugie istnieje możliwość otrzymania kredytu w dwóch etapach – najpierw na zakup działki, a potem na budowę domu. Każde z tych rozwiązań ma zalety, jak i wady. Przeprowadzona poniżej krótka analiza może pomóc w podjęciu decyzji.

 

Rozwiązanie 1. Łączony kredyt na zakup działki i budowę domu

Zalety:

- nie ma potrzeby dwukrotnego badania zdolności kredytowej i przedkładania wszystkich dokumentów,
- kupując działkę mamy już pewność, że uzyskamy pieniądze na budowę domu.

Wady:

- do momentu uruchomienia pełnej kwoty kredytu spłacamy tylko odsetkową część raty (wprawdzie jest to mniejsze obciążenie, ale nie spłacamy wtedy pożyczonego kapitału, więc nasze zadłużenie w banku wcale się nie zmniejsza),
- przed sfinansowaniem zakupu działki musimy wybrać projekt domu i określić koszty budowy,
- ogranicza nas czas, w którym musimy zakończyć inwestycję (musimy bardzo szybko uzyskać pozwolenie na budowę, rozpocząć ją, a następnie zakończyć i doprowadzić do odbioru technicznego).

 

Rozwiązanie 2. Osobny zakup działki, a następnie kredyt na budowę

Zalety:

- od początku spłacamy ratę kapitałowo-odsetkową od środków uruchomionych na zakup działki (nie płacimy dla banku „pustych” odsetek, jak ma to miejsce w przypadku płacenia samej raty odsetkowej),
- nie musimy wybierać konkretnego projektu domu ani przedstawić kosztorysu budowy przed zakupem działki,
- mamy większą swobodę w ustaleniu i planowaniu terminu rozpoczęcia budowy (nie musimy się spieszyć z załatwieniem pozwolenia na budowę i spełnieniem innych formalności),
- w przypadku zmiany sytuacji lub planów możemy bez problemów zrezygnować z budowy i spłacać tylko kredyt na zakup działki bądź sprzedać działkę, zamykając zobowiązanie kredytowe.

Wady:

- musimy dopełnić więcej formalności związanych z tym, że w praktyce dwukrotnie odbywa się pełna weryfikacja wniosku,
- istnieje mniejszy wybór banków, które udzielą nam kredytu na 100% wartości działki (niektóre banki przy zakupie działki wymagają 20-50% wkładu własnego). Zdarza się, że banki przy kredycie tylko na zakup działki wymagają wkładu własnego, natomiast przy zakupie połączonym z budową mogą sfinansować do 100% łącznej wartości inwestycji. Może się okazać, że bank, którego procedura liczenia zdolności kredytowej, warunki finansowe lub wymagania techniczne pasują do naszej sytuacji, nie udzieli nam kredytu na sam zakup działki,
- czasem wyłania się problem związany z ponowną weryfikacją naszej sytuacji ekonomicznej (może się okazać, że po zakupie działki nasza sytuacja ekonomiczna lub rodzinna zmieni się na tyle, iż nie uzyskamy zdolności kredytowej na kwotę potrzebną na budowę domu). Jednak druga analiza ekonomiczna bywa też zaletą, np. w sytuacji, gdy spodziewamy się podwyżki naszego wynagrodzenia.

Warto rozważyć:

Kiedy otrzymujemy kredyt tylko na zakup działki, kolejną pulę pieniędzy potrzebnych na budowę możemy uzyskać zarówno w tym samym banku, jak i w każdym innym. Powinniśmy jednak pamiętać, że dwa różne banki nie ustanowią hipoteki na tej samej księdze wieczystej. Jeśli zechcemy zmienić bank, wtedy poprzedni kredyt będzie musiał być refinansowany przez naszego nowego kredytodawcę. Wiąże się to z dodatkowymi obciążeniami: prowizją za wcześniejszą spłatę kredytu (jeśli podpisaliśmy taką umowę w poprzednim banku) oraz jednorazowymi kosztami za uzyskanie kredytu w pełnej kwocie (budowa + refinansowanie, jeśli bank w którym uzyskujemy kredyt na budowę pobiera prowizję lub musimy płacić dodatkowe ubezpieczenia).

 

Jak widać, wybór sposobu kredytowania inwestycji łączonej zależy od wielu czynników. Niejednokrotnie decydować będą niuanse procedur bankowych i specyfika naszej sytuacji. Artykuł przedstawia problem jedynie w zarysie. Dużą pomocą przy podejmowaniu decyzji może się okazać wiedza kompetentnych doradców kredytowych. 

 

 

 

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów


ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.