PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Wiadomości

12-03-2012 15:58

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości? – część I: mieszkanie „z drugiej ręki”

Większość z nas nabywając nieruchomość realizuje jedną ze swoich podstawowych potrzeb życiowych. Na co zwrócić uwagę, aby podczas podejmowania tej decyzji nie popełnić błędu? W niniejszym artykule będącym pierwszym z 3-częściowej serii zajmiemy się zakupem mieszkania z rynku wtórnego.

Jakie dokumenty sprawdzić?

Na pytanie, czy sprzedający jest prawnym właścicielem nieruchomości odpowie nam księga wieczysta. Jeśli okaże się, że są jeszcze współwłaściciele, to wszyscy muszą wyrazić zgodę na sprzedaż.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Będą musieli złożyć swoje podpisy na umowie przedwstępnej i na akcie przeniesienia własności. W przeciwnym razie moglibyśmy nabyć tylko część nieruchomości – tę, która przynależy się jedynie sprzedającemu. Zawsze dokładnie sprawdźmy ewentualne pełnomocnictwa.

W III i IV dziale księgi wieczystej znajdują się ważne zapisy odnośnie służebności i hipotek. Oznaczają one ewentualne ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością lub wieczystym użytkowaniu. Nie powinniśmy się zgadzać na nabywanie nieruchomości z hipoteką oraz ze służebnością osobistą, czyli obowiązkiem zaspokajania określonych potrzeb osoby fizycznej. W pierwszym przypadku istnieje możliwość, że zbywca po otrzymaniu należności za nieruchomość spłaci hipotekę, będącą zabezpieczeniem ewentualnego kredytu. Tę sytuację można rozwiązać odpowiednim zapisem u notariusza.

Księgi wieczyste są dokumentem jawnym. Można je przejrzeć w sądzie wieczystoksięgowym albo w internecie. Możemy poprosić też zbywców o odpis. Niestety nie zawsze ich treść jest aktualizowana na bieżąco.

Jeśli rozważamy zakup mieszkania spółdzielczo-własnościowego, powinniśmy udać się do spółdzielni po informacje o właścicielach, możliwości sprzedaży lokalu, ewentualnych zaległościach czynszowych i innych opłatach oraz planowanych remontach. Odpowiednie zaświadczenie ze spółdzielni może nam przedstawić sprzedający. Będzie ono też potrzebne, jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny.

Kolejnym ważnym dokumentem jest umowa przedwstępna. Może ona być sporządzona w formie cywilno-prawnej. Dokument ten dokładnie określa mieszkanie, które nabywamy, zawiera informacje o jego ostatecznej cenie, terminie podpisania umowy właściwej przeniesienia praw własności oraz wpłacie zadatku bądź zaliczki.

Jakie czynniki rozważyć?

Nabywane mieszkanie musi się nam przede wszystkim podobać. Tej oczywistej prawdzie nie będziemy poświęcać wiele uwagi, bo każdy ma i zna swoje gusta. Jednak będąc pod wrażeniem nadchodzącej zmiany życiowej, czasami zapominamy, by przed zakupem starannie przeanalizować walory estetyczno-eksploatacyjne wybranej przez nas nieruchomości.

Nie bez znaczenia jest lokalizacja i wygląd budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Zastanówmy się, czy w pobliżu znajduje się droga szybkiego ruchu, przedszkole, szkoła, przychodnia bądź apteka. Przyjrzyjmy się elewacji, klatce schodowej, a w administracji bądź spółdzielni zapytajmy o terminy ewentualnych remontów.

W mieszkaniu, którego kupnem jesteśmy zainteresowani warto zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Należy też rozeznać się w wysokości opłat eksploatacyjnych, takich jak woda, prąd czy gaz. Część rachunków wynika w faktycznego zużycia, ale lepiej dokładnie ustalić, jak jest rozliczana ciepła i zimna woda oraz ile wynosi składka na fundusz remontowy. Poprośmy sprzedającego o pokazanie ostatnich rachunków za prąd, telefon i telewizję kablową. Pamiętajmy, że zbywca przed podpisaniem aktu notarialnego przeniesienia praw własności musi uregulować zadłużenia z tytułu czynszu i mediów oraz rozliczyć się z obowiązków finansowych w stosunku do spółdzielni mieszkaniowej.

Rozważenie tych czynników może wydatnie przyczynić się do podjęcia dobrej decyzji w kwestii nabycia mieszkania z rynku wtórnego. Gdy interesuje nas zakup nowego mieszkania, od dewelopera, powinniśmy przeanalizować jeszcze inne elementy. O tym w następnym artykule z tej serii.

 

 

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów


ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.