PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Porady

20-03-2012 23:15

Wszystko o budowie domu – część I

Będąca spełnieniem marzeń budowa własnego domu wiąże się niestety z dużym nakładem finansów oraz czasu i sił. Jak przygotować się do tego przedsięwzięcia? Jak uzyskać środki finansowe niezbędne do ukończenia budowy?

W pierwszej części tego artykułu omówimy 5 kroków do uzyskania pozwoleń na budowę. W następnej podpowiemy jak uzyskać najkorzystniejszy kredyt budowlany.

1. Pomysł i plan

Przygotowując się do budowy domu warto na wstępie zastanowić się skąd pozyskamy środki na zakup działki i budowę domu. Przemyślmy też kilka innych kwestii.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Jaka lokalizacja będzie najlepsza? Czy stać nas będzie na utrzymywanie i konserwację domu? Kto zajmie się formalnościami? Czy wynająć ekipę budowlaną? Czy kupić dom od generalnego wykonawcy?

2. Zakup a przekształcenie działki

Może posiadasz już działkę gruntu, którą kupiłeś lub otrzymałeś w spadku. Powinieneś więc odwiedzić odpowiednią jednostkę urzędu miejskiego (może to być np. wydział architektury, urbanistyki, budownictwa bądź zagospodarowania przestrzennego). Należy upewnić się w nim, czy nasza działka nadaje się pod zabudowę domów jednorodzinnych. Fachowo nazywamy to "ujęciem w planie zagospodarowania przestrzennego" lub "decyzją o warunkach zabudowy". Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a tym bardziej zmiana planu zagospodarowania przestrzennego to proces skomplikowany formalnie, kosztowny i długotrwały.

Jeśli zamierzasz dopiero nabyć działkę pod budowę, koniecznie przemyśl także inne aspekty, takie jak: wielkość i kształt działki, jej położenie, sąsiedztwo oraz odległość od miasta, to czy jest uzbrojona (czyli czy ma doprowadzony prąd, wodę oraz kanalizację), czy i jaką ma drogę dojazdową.

Pamiętaj także, żeby przed zakupem działki dokładnie sprawdzić zapisy w księdze wieczystej. W tym celu udaj się do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego odpowiedniego dla lokalizacji działki. Dokumenty te są jawne, może je przeglądać każdy zainteresowany.

3. Projekt domu

Jak ma wyglądać twój dom? Ile będzie miał pięter? Jaki chciałbyś mieć rozkład pokoi? Z jakich materiałów będzie zbudowany? Jakie ogrzewanie wybierzesz? Od odpowiedzi na te i wiele innych pytań zależy na jaki projekt się zdecydujesz – gotowy czy indywidualny.

Gotowe projekty są tańsze i sprawdzone. Można wówczas wprowadzić kilka indywidualnych rozwiązań, ale nie za wiele. Sprawdź, czy gdzieś w sąsiedztwie powstaje taki sam dom. Zamówiony w biurze architektonicznym projekt indywidualny jest droższy. Będzie jednak niepowtarzalny i dostosowany do osobistych potrzeb.

4. Pozwolenie na budowę

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z uzgodnieniami,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzję o warunkach zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • warunki techniczne dostawy mediów,
  • w niektórych przypadkach: decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (konieczne jest „odrolnienie” dla ziemi o klasie od I do III).

Tak skompletowane dokumenty składa się w starostwie powiatowym właściwym dla położenia działki, ponieważ pozwolenie na budowę domu wydaje starosta. Decyzję otrzymuje się w przeciągu 65 dni. Jeżeli w terminie 14 dni od jej uzyskania nikt się od niej nie odwoła, staje się ona prawomocna. Możemy więc przystąpić do budowy. Na tydzień przed rozpoczęciem prac musimy jednak powiadomić o tym powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.

5. Rozpoczęcie robót

Prawo budowlane wymaga, aby do zgłoszenia o rozpoczęciu robót dołączyć oświadczenie kierownika budowy – o sporządzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęciu obowiązku kierowania budową. Kierownik odpowiada także za prawidłowe prowadzenie dziennika budowy. Jest to dokument urzędowy o przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania prac.

Zapraszamy do lektury drugiej części tego artykułu, gdzie omówiono kolejne kroki prowadzące do zamieszkania we własnym domu – uzyskanie najkorzystniejszej opcji kredytu na budowę.

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów


ZOBACZ TAKŻE


Wszystko o budowie domu – część II

Jesteś gotowy do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu i załatwiłeś wszystkie niezbędne formalności urzędowe. Co dalej? Jak uzyskać środki potrzebne na finansowanie tego przedsięwzięcia?

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.