PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Wiadomości / Archiwum

25-05-2011 17:04

A co, gdy nie spłacę kredytu?

Wiele osób obawia się zobowiązań zabezpieczanych na nieruchomościach, ponieważ wiążą się one z możliwością utraty mieszkania czy domu gdy dochodzi do zaprzestania spłaty zobowiązań. Wyobraźnia podsuwa różne scenariusze – choroba, utrata pracy czy śmierć współmałżonka powodują brak gotówki a to pociąga za sobą utratę miejsca zamieszkania. Takie okoliczności same w sobie stanowią duży stres.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Dodatkowym problemem może być utrata naszego lokum na rzecz banku, który będzie bezwzględnie egzekwował swoje prawa.  Trudno się tym obawom dziwić, szczególnie jeśli chodzi o dom obecny w rodzinie od pokoleń albo nieruchomość, którą własną ciężką pracą wybudowaliśmy.


Czy mając kredyt hipoteczny powinniśmy obawiać się o swoje nieruchomości? W zdecydowanej większości przypadków – nie!


Dla banku przejęcie egzekucją komorniczą nieruchomości to ostateczność. Z punktu widzenia banku to proces czasochłonny, kosztowny i niepewny. Zawsze poprzedza ją wiele ustaleń z Klientem nie regulującym terminowo zobowiązań i dopiero gdy wszystkie metody zawiodą, bank przejmuje nieruchomość i sprzedaje ją na aukcji komorniczej (przejęć nieruchomości Kredytobiorców jest za mało, żeby tworzyć odrębne działy w bankach, które miałyby się tym zajmować). Postępowanie sądowe często ciągnie się nawet 2 lata i wiąże się z apelacjami ze strony windykowanego, co rodzi nowe kosza i przeciąga sprawę w nieskończoność.  Dodatkowo prawo w Polsce skutecznie chroni mieszkańca przed eksmisją i może okazać się, że nie sposób pomimo poniesionych kosztów niepłacącego Kredytobiorcę z mieszkania usunąć.


Dominującym sposobem rozwiązywania problemów ze spłatą są: zmiana harmonogramu spłat rat kredytu na dłuższy, czasowe zawieszenie spłaty oraz sprzedaż nieruchomości na wolnym rynku. Czasami, gdy kredyt został udzielony w okresie dekoniunktury, dopuszcza się jego refinansowanie, tak aby na korzystniejszych warunkach był on dalej spłacany. Szczególnie zbycie nieruchomości zasługuje na uwagę. Przy sprzedaży na wolnym rynku jesteśmy w stanie zamknąć transakcję w wyższej cenie niż miałoby to miejsce gdyby bank się tym zajął. W ten sposób ratujemy wkład własny oraz gotówkę, którą udało nam się spłacić. Gdyby bank sprzedawał mieszkanie,  nastąpiłoby to maksymalnie tanio, tak aby kredyt został spłacony a straty pokryte. Stąd właśnie biorą się niskie ceny nieruchomości z aukcji komorniczych.


Kolejnym problemem windykacji kredytów hipotecznych jest koszt rezerw, które trzeba wpisać na poczet utraconego kredytu oraz koszt oszacowania wartości licytowanej nieruchomości (w zależności od lokalizacji i rodzaju nieruchomości jest to do 1 200 PLN). Do tego należy doliczyć opłaty urzędowe i sądowe związane ze zmianą właściciela nieruchomości. W skali pojedynczego przypadku wydaje się to mała kwota, ale gdyby banki zaczęły stosować takie postępowanie masowo, efektem byłoby bezpowrotne tracenie bardzo dużych ilości gotówki. Wszystko to źle wyglądałoby w bilansie zysków i strat banków i na pewno odbiłoby się to na dochodowości polskiego sektora bankowego.


Do wszystkich kosztów materialnych dochodzi kwestia wizerunku banków. Finansistom zależy, aby być postrzeganymi jako godni zaufania i lokowania naszych pieniędzy. Szczególnie po ostatnim kryzysie finansowym odbudowa zaufania do instytucji finansowych jest w kręgu zainteresowań sektora bankowego. Budżety na reklamę zachęcające do korzystania z produktów finansowych są bardzo wysokie i mają na celu przekonać Polaków do banków i skłonić ich do korzystania z możliwie dużej ilości ich produktów. Dlatego dziś trudno sobie wyobrazić bank, który zdecydowałby się na otwartą wojnę z nieterminowymi dłużnikami. Byłoby to wizerunkowe samobójstwo odstraszające niemałą grupę Klientów. W długim terminie instytucja, który dałaby się skojarzyć jako pogromcą nierzetelnych Kredytobiorców utraciłby dalece więcej niż byłaby w stanie zyskać przejmując kilkaset mieszkań.


Jednostkowo każda sprawa jest bardzo poważna, ale wszystkie one jako zjawisko dotyczą bardzo małej grupy klientów – może kilkunastu tysięcy Klientów w skali kraju. Polacy świetnie spłacają kredyty hipoteczne. Dzisiaj zaledwie 2,8% zobowiązań hipotecznych zalega z płatnością dłużej niż 30 dni. Ważne umowy kredytowe posiada około 1,6 mln osób (czasami kilka osób przystępuje do jednego kredytu). W styczniu 2011 roku było windykowanych nieco ponad pół tysiąca osób. W skali kraju jest to niewiele więcej niż błąd statystyczny. Biorąc pod uwagę ilość banków w Polsce, w zdecydowanej większości z nich będzie to mniej niż 100 klientów w przeliczeniu na bank. Szansa na to, że będziemy wśród tych pechowców jest więc na szczęście znikoma.

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów






ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.