PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

25-07-2008 10:10

Pożyczka hipoteczna i konsolidacja — czy warto skorzystać?

Kredyt hipoteczny jest jedną z najtańszych form uzyskania dużej gotówki. Musi być jednak użyty na cel związany z posiadaną już przez nas lub nowo nabywaną nieruchomością (np. remont, zakup, budowa). Co zatem zrobić w sytuacji, gdy potrzebujemy większej kwoty pieniędzy, ale nie chcemy precyzować celu jej przeznaczenia?

Oczywiście zawsze możemy skorzystać z pożyczek gotówkowych, środków dostępnych na kartach kredytowych lub pożyczyć pieniądze od rodziny. Jeśli natomiast potrzebujemy większej kwoty, wtedy pod zastaw naszej nieruchomości możemy zaciągnąć pożyczkę hipoteczną.

Pożyczka hipoteczna to jedna z kategorii kredytów hipotecznych, i dlatego jest stosunkowo tania*.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Bank zabezpiecza się na hipotece danej nieruchomości, dzięki czemu obniża ryzyko i pożycza pieniądze z niższą marżą. Przy ubieganiu się o tę formę kredytu, nie trzeba podawać celu na jaki będą przeznaczone środki, które zostaną przelane bezpośrednio na konto kredytobiorcy.

Kiedy więc potrzebujemy pieniędzy na zakup nowego samochodu, sprzętu domowego, spłatę droższych kredytów czy też spotkała nas sytuacja losowa (np. choroba), pożyczka hipoteczna może się okazać dobrym rozwiązaniem. Są i tacy, którzy pieniądze uzyskane z pożyczki inwestują na przykład w fundusze bądź oszczędzają na lokatach. Trzeba jednak pamiętać, że większość banków zastrzega (wymaga specjalnego oświadczenia kredytobiorcy), iż środki takie nie mogą być przeznaczone na rozwój własnej działalności gospodarczej.

Jaka jest maksymalna kwota pożyczki hipotecznej? Wszystko zależy od wartości zastawianej nieruchomości, a także naszej zdolności kredytowej. Zwykle banki udzielają pożyczki w wysokości od 50-70% wartości zabezpieczenia, ale są też takie, które udzielą pożyczki w kwocie 100% wartości nieruchomości. Kredytobiorca musi wykazać się również regularnymi dochodami pozwalającymi na spłatę pełnych rat kapitałowo-odsetkowych. Będzie to potrzebne do uzyskania tak zwanej zdolności kredytowej.

Pożyczka hipoteczna najczęściej udzielana jest w złotówkach lub we frankach szwajcarskich. Możemy także wybrać dłuższy niż w wypadku kredytów gotówkowych okres kredytowania (nawet 25-30 lat). Pozostałe formalności są identyczne, jak przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Warto także wspomnieć, że bank może udzielić pożyczki hipotecznej, zabezpieczając się na nieruchomości osoby trzeciej, która zgodzi się nam ją użyczyć do kredytu.

Inną formą uzyskania dodatkowych środków jest skorzystanie z możliwości skonsolidowania swoich zobowiązań. Mówiąc najkrócej konsolidacja to zastąpienie spłacanych rat kredytów(nawet kilkunastu różnych zobowiązań) - jedną ratą. Istnieją na rynku oferty skonsolidowania zobowiązań jednym kredytem gotówkowym, jednak wtedy nie wynikają z tego korzyści w postaci niższego oprocentowania(albo oprocentowanie jest nieznacznie niższe). Konsolidacja kredytem hipotecznym daje możliwość znacznego zmniejszenia obciążenia miesięcznego. Jest to możliwe, ponieważ taki hipoteczny kredyt konsolidacyjny jest niżej oprocentowany i okres kredytowania może być znacznie wydłużony.

Z uzyskaniem pożyczki hipotecznej i hipotecznego kredytu konsolidacyjnego wiążą się prowizje dla banku i inne opłaty okołokredytowe. Zanim więc zdecydujemy się zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, warto przemyśleć czy te pieniądze są nam naprawdę niezbędne. Konsolidując swoje zobowiązania trzeba pamiętać o pułapce dalszego zadłużania się po zmniejszeniu raty miesięcznej.

*Średnie oprocentowanie pożyczek hipotecznych we frankach szwajcarskich wynosi obecnie 5%-8%.

Hipotekaplus.pl




ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.