PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Wiadomości / Archiwum

08-03-2012 13:37

Czy powinniśmy się obawiać zmian stóp procentowych?

W styczniu bieżącego roku rada polityki pieniężnej (RPP) podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych z 3,50 na 3,75 procent. Była to pierwsza od dłuższego czasu podwyżka stopy procentowej. Wielu ekonomistów i analityków zgadza się z RPP i uważa, że to tylko początek wzrostu stóp procentowych, które do końca roku wyniosą około 4,5 – 5,0%, co na pewno znajdzie odbicie w oprocentowaniu kredytów i lokat bankowych.

Jednym z nielicznych wyjątków od dominującego sposobu myślenia jest Krzysztof Rybiński, który po styczniowej podwyżce pisał w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17.01.2011 bardzo krytycznie i otwarcie: Uważam, że rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych będzie trzecim w historii NBP takim samym błędem popełnionym przez RPP*. Dla Kredytobiorców zwiększenie stopy nie oznaczało natychmiastowej zmiany oprocentowania kredytów.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Już wcześniej Wibor 3M zwiększył się, ponieważ rynek pożyczek międzybankowych w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych zwiększył swoje oprocentowania. Dodatkowo część banków zmienia Wibor kwartalnie lub miesięcznie, ponieważ nie korzystają z codziennej zmiany stopy procentowej. W tych bankach oprocentowanie wzrasta dopiero po czasie. Korzystniej wyjdą na okresie podwyżek Klienci, którzy mają kredyt hipoteczny powiązany ze stopą Wibor 6M, która z racji wydłużenia okresu obowiązywania reaguje na podwyżki wolniej od Wibor 3M. Z drugiej strony Wibor 3M jest korzystniejszy na czas obniżek stóp procentowych – mając kredyt oparty o tę stopę możemy szybciej cieszyć się obniżkami oprocentowania.


Ile straci przeciętny Kredytobiorca na wzroście stopy procentowej?


Wzrost Wibor 3M o 25 punktów bazowych oznacza dla kredytu na 200 000 PLN z marżą 1,5% zaciągniętego na 30 lat wzrost raty z 1 115,58 PLN do 1 146,90 PLN a więc o 31,32 PLN. W żadnym wypadku nie jest to powód do paniki czy obaw o stabilność budżetu domowego. Z pewnością nie jest to obciążenie porównywalne z tym czego doświadczyli Kredytobiorcy posiadający zobowiązanie we franku szwajcarskim w drugiej połowie roku 2008, kiedy to frank szwajcarski wzrósł z 2 PLN na ponad 3,10 PLN. Nie zmienia się również wysokość całkowita zadłużenia.

 

Co dalej?


Obecnie mamy do czynienia w Polsce z tanim kredytem hipotecznym i dość mało opłacalnymi lokatami, na które niedługo zacznie negatywnie oddziaływać zlikwidowanie tzw. lokat antybelkowych. Przy wzroście stopy procentowej NBP lokaty odzyskają nieco blasku, co pozwoli zminimalizować negatywny efekt podwyżki oprocentowania kredytu. Od upadku Lehman Brothers nie mieliśmy do czynienia z niższym poziomem oprocentowania i opłat okołokredytowych niż obecnie. Dodatkowo w swojej masie banki skracają czas uzyskiwania kredytu.


A co z walutami?


Nadal atrakcyjną ofertą pozostają kredyty w walucie obcej, w których stopy procentowe znajdują się na bardzo niskich poziomach. Libor 3M wynosi dziś 0,17%, a Euroibor 3M to 1,04%. Są one jednak przeznaczone dla osób z wyższą zdolnością kredytową oraz o wyższej tolerancji na ryzyko. Co w przypadku kredytu złotówkowego jedyną zmienną wartością jest właśnie Wibor 3M, ponieważ nie występuje ryzyko kursowe. W efekcie kredyt ten jest dużo stabilniejszy. Warto pamiętać także, że kredyt walutowy wymaga śledzenia kursów walut.


Kredyt ze stałą stopą procentową?


W Polsce była przeprowadzona próba wdrożenia kredytu ze stałą, rewidowaną jedynie raz na pięć lat, stopą procentową. Zadania podjął się BZ WBK. Pomimo dużego zainteresowania Klientów i mediów pomysł nie zawojował rynku kredytu hipotecznego ze względu na wysokie oprocentowanie. Wynosiło ono ponad 8%, co nie mogło zyskać przychylności Kredytobiorców. Rynek ten pozostaje niszą, choć kraje bardziej rozwinięte pod względem systemu bankowego jak np. USA pokazują, że kredyty o stałym oprocentowaniu mają przed sobą przyszłość i mogą stać się produktem masowym, być może również w Polsce.


Jeśli coś łagodzi stres związany ze spłacaniem zmieniających się rat zobowiązań to jest to cierpliwość i umiar. Jeśli nie zadłużyliśmy się ponad siły, nie mamy powodów do obaw. Wzrost raty o kilkadziesiąt złotych nie powinien sprawić nam dużo problemów. Póki co, na ostatnim dwudniowym posiedzeniu RPP żadnej podwyżki nie było.


http://biznes.gazetaprawna.pl/komentarze/478714,krzysztof_rybinski_kto_wywoluje_inflacje.html

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów






ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.