PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Wiadomości / Archiwum

08-03-2012 13:21

Rekomendacja T – i co dalej?

I stało się, to co media i banki zapowiadały od prawie dwóch lat. Od 23 września 2010 roku obowiązuje wzbudzająca wiele kontrowersji Rekomendacja T. Stanowi ona zbiór zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. <
Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
p>Rekomendacja odnosi się do następujących obszarów:

1.    Zarządzanie.

2.    Kontrola ryzyka.

3.    Identyfikacja, pomiar i akceptacja ryzyka.

4.    Zabezpieczenia.

5.    Raportowanie.

6.    Relacje z klientami.

7.    Kontrola wewnętrzna.

Ale co te zapisy oznaczają w praktyce? Czy trudniej będzie uzyskać kredyt hipoteczny? Czy banki będą udzielać kredytów w obcych walutach?


Do najważniejszych postanowień Rekomendacji T należy zapis dotyczący liczenia zdolności kredytowej. W przypadku Kredytobiorców zarabiających nie więcej niż średnią krajową łączne wydatki związane z obsługą kredytów nie powinny stanowić więcej niż połowy dochodów netto . W przypadku osób o wyższych dochodach limit wynosi 65%. Nie zmieni to znacznie sposobu liczenia zdolności kredytowej w bankach, gdyż już wcześniej różne wewnętrzne współczynniki ograniczały dostęp do kredytów osobom z dużymi obciążeniami kredytowymi. Symulacje zdolności kredytowej należy także przeprowadzać przy założeniu, że radykalnie wzrosną stopy procentowe (o 4 pkt proc.) oraz kurs walut (o 30 proc.). Jest to jednak zalecenie dotyczące wewnętrznych procedur, a przeprowadzenie tego stress testu nie oznacza automatycznego odrzucenia wniosku Kredytobiorcy.


Punkt 18.5 brzmi: W kalkulacji LtV bank powinien przyjąć bufor dla pokrycia skutków zmiany wielkości wskaźnika LtV w wyniku zmiany kwoty ekspozycji zależnej od zmiany kursu waluty lub niedopasowania waluty ekspozycji i waluty w której wyrażona jest wartość zabezpieczenia na poziomie min. 10% kwoty kredytu dla ekspozycji o terminie spłaty do 5 lat i 20% kwoty kredytu dla ekspozycji o okresie spłaty powyżej 5 lat (treść Rekomendacji T opublikowana na www.knf.gov.pl). Większość banków już od wielu lat pobiera ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, niektóre nawet, gdy kwota kredytu jest większa niż 70% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie (czyli LtV < 70%). Tak więc zapis 18.5 nie oznacza, że kredyty walutowe zdrożeją z dnia na dzień.


Dodatkowo, nowa rekomendacja nakazuje bankom wypłacić kredyt bezpośrednio w walucie obcej, jeśli Kredytobiorca tego będzie chciał. To świetna opcja dla osób z drogimi kredytami zaciągniętymi w szczycie kryzysu (czyli w połowie 2009 roku).  Nowy kredyt może zostać wypłacony bezpośrednio w obcej walucie (dzięki Rekomendacji T), a stary (refinansowany) kredyt spłacony bezpośrednio w obcej walucie (dzięki Rekomendacji S II). Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić na spreadzie walutowym i zmienić kredyt na korzystniejszy oraz zmniejszyć wydatki związane z obsługą drogiego zadłużenia.


Co więc zmieni się w bankach udzielających kredytów hipotecznych? Niewiele. Może proces rozpatrywania wniosku kredytowego nieco się wydłuży, a liczba udzielanych kredytów hipotecznych nieznacznie spadnie. Być może pociągnie to za sobą spadek cen nieruchomości. Nadal jednak będzie można uzyskać kredyt bez wkładu własnego (konieczne jednak będzie wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).  Dalej także będziemy mogli zaciągnąć kredyt w walutach obcych. Co więcej, będziemy mogli uruchomić i spłacać go bezpośrednio w walucie obcej unikając kosztu różnic kursowych.


Pod koniec roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadzi w życie bankowe kolejne zapisy Rekomendacji T.

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów






ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.