PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Wiadomości / Archiwum

08-03-2012 13:10

Rynek pierwotny czy wtórny

Rozważając zakup mieszkania często zastanawiamy się, czy wybrać mieszkanie nowe czy używane. Oczywiście obydwie opcje mają zarówno plusy jak i minusy. Również na różne rzeczy należy zwracać uwagę wybierając mieszkanie: czy to z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Lokalizacja

Każdy z nas przy wyborze mieszkania kieruje się innymi kryteriami. Dla jednych najważniejszą sprawą będzie lokalizacja, bliskość do centrum miasta, szkoły, przedszkola lub parku. W tym wypadku, jeśli weźmiemy pod uwagę również aspekt finansowy, lepszym rozwiązaniem wydaje się być mieszkanie z rynku wtórnego.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Ogólnie im bliżej centrum, tym mieszkanie jest droższe, jednak rozbieżności są zdecydowanie większe w przypadku mieszkań nowych. Różnice w cenach metra kwadratowego potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Ceny mieszkań z rynku wtórnego są zazwyczaj w tym przypadku niższe. Dodatkowo, kupując mieszkanie używane, dokładnie widzimy za co płacimy – sami możemy zaglądnąć w każdy kąt, ocenić stan techniczny mieszkania i całego budynku, poznać przyszłych sąsiadów (co nie jest bez znaczenia – w końcu są to ludzie obok których przyjdzie nam spędzić przynajmniej kilka najbliższych lat), zobaczyć co znajduje się w najbliższej okolicy (przestrzeń najczęściej jest już zagospodarowana i nie musimy się obawiać, że pod naszymi oknami wyrośnie nagle wielki hipermarket, jak może to mieć miejsce w przypadku mieszkań budowanych w nowych dzielnicach czy nawet w „szczerym polu”).

Stan techniczny

Oczywiście stan techniczny mieszkań nowo budowanych z zasady powinien być idealny (chociaż i tutaj mogą pojawić się jakieś wady konstrukcyjne). Ważna jest jakość materiałów przy użyciu których powstało mieszkanie. W przypadku mieszkań z drugiej ręki bardzo istotny jest wiek budynku: szczególnie ostrożni musimy być w przypadku mieszkań z wielkiej płyty budowanych w latach siedemdziesiątych lub starych mieszkań w kamienicach. Jakość materiałów używanych do budowy mieszkań w czasach PRL pozostawiała wiele do życzenia – ich żywotność jest stosunkowo krótka i może się okazać, że kupując mieszkanie teraz, za kilka lat czeka nas spory wydatek związany z generalnym remontem. Podobnie jest w przypadku kamienic: tutaj również poza kosztami związanymi z zakupem często czeka nas też kolejna inwestycja w remont. Jeśli kupujemy mieszkanie używane, to najlepiej takie wybudowane w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych lub później. Materiały użyte do budowy takiego mieszkania są dużo lepsze jakościowo co przekłada się na jego dłuższą żywotność.

Aspekty prawne

Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, ponosimy większe ryzyko jeśli mieszkania jeszcze nie ma. Samo pozwolenie na budowę czy rozpoczęte prace nie gwarantują nam, że inwestycja zostanie ukończona a firma nie ogłosi nagle upadłości. W tym wypadku najlepiej sprawdzić ile ukończonych inwestycji ma na koncie deweloper, jak długo działa na rynku, czy wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem. Warto również sprawdzić KRS dewelopera, przejść się do sądu i zajrzeć do księgi wieczystej działki na której jest stawiany budynek, poczytać opinie o firmie na forach internetowych. Pamiętajmy również, że nie wszystkie banki finansują tak zwaną dziurę w ziemi: niektóre wymagają aby inwestycja była ukończona przynajmniej w 30% podczas gdy inne nie udzielą kredytu dopóki budynek nie będzie miał przeprowadzonych odbiorów technicznych. Bezpieczniej jest oczywiście kupować mieszkanie, które już stoi: przede wszystkim nie kupujemy kota w worku. Możemy sprawdzić, czy mieszkanie jest dobrze nasłonecznione, czy rozkład pomieszczeń nam odpowiada. Znacznie łatwiej ocenić te aspekty „na żywo” niż na podstawie planów które oglądamy w biurze dewelopera. 

W przypadku rynku wtórnego należy koniecznie sprawdzić księgę wieczystą (oczywiście jeśli jest założona – jeśli nie, zapytajmy o zaświadczenie ze spółdzielni potwierdzające możliwość jej założenia). Zwróćmy uwagę, czy nie ma w niej zapisów odnośnie użytkowania wieczystego lub służebności, gdyż praktycznie wyklucza to możliwość zabezpieczenia kredytu na takiej nieruchomości. Sprawdzamy też, czy nie ma zadłużenia w spółdzielni (większość banków wymaga zaświadczenia o braku jakichkolwiek zaległości w płatnościach) oraz czy osoba która chce nam sprzedać mieszkanie jest jego faktycznym właścicielem. Sporadycznie też zdarzają się stare wpisy hipoteki w księdze wieczystej. Jeśli będzie tak w przypadku mieszkania na które się zdecydujemy, koniecznie zażądajmy okazania dokumentów potwierdzających albo uregulowaną należność, albo upoważniających do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki.

Inwestycja?

A jakie mieszkanie wybrać gdy szukamy lokaty kapitału? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Z jednej strony łatwiej znaleźć mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji na rynku wtórnym (jeśli chcemy je wynajmować w przyszłości) – mieszkania bliżej centrum są droższe, nawet te w gorszym stanie technicznym. Jednak z drugiej strony musimy liczyć się z wyższymi kosztami amortyzacji, remontów. Mieszkania nowe z kolei mają zdecydowanie dłuższą żywotność, także wolniej tracą na wartości w stosunku do nieruchomości starszych.

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów






ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.